Новини

Понад 300 представників фруктового бізнесу зустрілися на 40-й конфе-ренції Prognosfruit, що проходила 4-го серпня у м. Гамбург, Німеччина. В рамках заходу WAPA (Всесвітня асоціація виробників яблук і груш) оприлюднила прогноз виробництва яблук і груш у Європі на 2016 рік. У 2016-му році виробництво яблук у ЄС знизиться на 3% у порівнянні з минулим роком. Прогнозується також, що валовий збір груші знизиться на 9% порівняно з 2015 р. Не дивлячись на морози, випадання снігу та град, що завдали шкоди насадженням у деяких країнах Центральної Європи, в цілому погодні умови були досить сприятливими, що дозволить отримати фрукти високої  якості.

Ці дані, опубліковані  на конференції  Prognosfruit, залишають місце для певного оптимізму щодо майбутнього сезону стосовно попиту та пропозиції. За  відсутності значних залишків фруктів минулого сезону, очікується більш збалансоване співвідношення яблук на свіжий ринок та на переробку та обмеження тиску на ринок з боку Південної півкулі. 

Станом на 1 липня 2016 року в країнах ЄС-28 зберігалося 387 тис. т яблук, що на 15% більше, ніж у цей час минулого року. 15% цієї кількості складали за-лишки яблук у Польщі (59 тис. т). Порівняно із початком липня 2015 року залишки у Польщі у 2016 були вдвічі більшими. 

Крім того, останнім часом спостерігається розвиток експорту на нові ринки, хоча наслідки російського ембарго, як і раніше, будуть досить відчутними. Хороша організація виробників та активізація експортерів протягом останніх років сприяли переорієнтації сектору на нові ринки. Незважаючи на труднощі попереднього сезону, зберігається тенденція до вирощування широкого асортименту нових сортів з покращеними смаковими якостями, для задоволення вимог споживачів.  Крім того, у секторі активно триває робота по стимулюванню споживання плодової продукції. Згідно прогнозу, у 2016 році виробництво яблук у Європі становитиме 12 005 тис. т, що на 3% менше, ніж у минулому році та на 1% більше у порівнянні з середнім показником за останні 3 роки (див. Рис 1). Ця цифра ґрунтується на звітах країн-членів ЄС-28. 

 

Цього року викликали стурбованість сильні заморозки, що вплинули на урожай плодових у країнах Центральної Європи, зокрема, Словенії, Австрії, Чехії, Португалії, Бельгії, частково Хорватії та Угорщині.  Зростання виробництва яблук спостерігається у таких країнах Північної півкулі, як Канада       (+ 24%), Туреччина (+ 16%), США (+ 12%) та Росія (+ 2%), у той час, як виробництво скоротилося у Мексиці (-16%) та Швейцарії ( -5%). Виробництво яблук у Білорусі залишатиметься на рівні минулого року, а в Україні прогнозується зростання на 1%. Прогноз виробництва яблук на 2016 рік у країнах ЄС в розрізі країн подано у Таблиці 1.

Таблиця 1. Прогноз виробництва яблук на 2016 рік у країнах ЄС

Що стосується сортового складу, виробництво Голден Делішес зменшиться на 7% до 2 364 тис. т, Гала - на 4% до 1 329 тис. т. Виробництво яблук сорту Айдаред також зменьшиться на 6% до    1 064 тис. т, а яблук сорту Ред Делішес - на 2% до 633 тис. т. (див. Табл. 2). Тоді як виробництво нових сортів (включаючи клубні сорти), зросте на 14% до 530 тис. т.

Таблиця 2. Зміна сортименту яблук у країнах ЄС, тис.т

За даними інформаційної агенції AMI, протягом останніх декількох років сорт Gala закріпив позиції лідера серед сортів яблук, що експортуються.

Рис. 2 Сорти яблук, що мають найбільшій експортний потенціал

У сезоні 2016 року валовий збір груші у Європі складе 2 170 тис. т, що на 9% менше, ніж у 2015 році, а також на 9% менше у порівнянні із середнім показником за останні 3 роки. Такі дані представили провідні країни-виробники груші, що є членами ЄС-28. (див. Рис. 3)

Рис. 3. Валовий збір груш у Європі, млн. т

У Північній півкулі, порівняно з 2015-м роком, виробництво груші навпаки зросте. Наприклад у Китаї (+ 6%), Туреччині (+ 5%) та Україні (+ 2%). В той час, як зниження виробництва спостерігатиметься у США (-3%), Швейцарії (-16%) та Білорусі (-1%). Прогноз виробництва груш на 2016 рік у країнах ЄС у розрізі країн подано у Таблиці 3.

Таблиця 3. Прогноз виробництва груш (в розрізі країн) на 2016 рік у країнах ЄС, тис. т

Стосовно сортового складу, у 2016 році валовий збір груші сорту Конференція знизиться на 5% до 918 тис. т, Аббат Фетель - на 13% до 290 тис.т та Вільямс - на 11%, що становитиме 252 тис. т.

Таблиця 4. Зміна сортименту груш у країнах ЄС, тис. т

Даніель Сауватре, президент WAPA, зазначив: “У новому сезоні виробникам доведеться зустрітись з труднощами та викликами - як на  внутрішніх ринках, так і на глобальному ринку плодової продукції. Ми сподіваємося досягти  кращого балансу між попитом та пропозицією, що, ймовірно, дозволить виробникам отримати винагороду. Ситуація на ринку яблук є більш обнадійливою, ніж на ринку груші.”

*За матеріалами WAPA, AMI

 

 

 

 

 

 

 

Поделиться