Статті

Коли експортери яблук розглядають нові ринки збуту, на передній план, завдяки рекордному зростанню економіки, як правило, виходить Китай, хоча за обсягами ввезення яблук Індія вже перегнала Китай. 

Вперше ринок Індії відкрився для світової спільноти у 1998 році, до чого призвело зростання економіки країни та виконання нею зобов'язань в рамках угоди зі Світовою організацією торгівлі. Як часто трапляється, обмеження імпорту стимулює розвиток власного виробництва в країні, впровадження нових технологій та розширення ринків збуту. Однак, що стосується свіжого яблука, власне виробництво Індії забезпечує лише 1,5 кг на душу населення. Та й якість та сортовий склад продукції не в змозі конкурувати із імпортованими яблуками.
Імпортерам для ввезення товарів необхідно було придбати спеціальну ліцензію. Серед перших експортерів були: Австралія, Нова Зеландія, США та Китай. На Діаграмі 1 вказані обсяги зростання імпорту свіжого яблука до Індії, починаючи з 1998 року, не дивлячись на 50% мито. Особливо різким було зростання імпорту, починаючи з 2004 року. У 2010 році спостерігалося сповільнення росту обсягів ввезення свіжого яблука, ймовірно, через світову кризу.

 

Діаграма 1. Обсяги імпорту свіжого яблука до Індії у натуральному та
грошовому вимірах, 1998-2014 рр. 

Слід зауважити, що 50% мито на ввезення триматиме ціни на свіже яблуко у Індії на достатньо високому рівні, що не дозволить масовому споживачеві їх купувати у великій кількості.

В основному, до Індії ввозять наступні сорти яблук: Фуджі, Ред Делішес та Гала, рідше - Бребурн, Пінк леді, Гренні Сміт, а також нові сорти Пасіфік Роуз та Пасіфік Квін.  У 1998 році Австралія та Нова Зеландія стали першими країнами, що «відкрили» для себе можливості експортувати яблука до Індії. Пізніше до них приєдналися Сполучені Штати, Китай, Чилі, ПАР та де-кілька західноєвропейських країн, серед яких Франція та Італія. У 2011 загалом до Індії яблука експортували вже 35 країн.  У Таблиці 1 вказані обсяги ввезення свіжих яблук до Індії основними країнами-експортерами за останні 5 років. Найбільші експортери - Китай та США. Їх частка у загальному імпорті яблук до Індії становить більше 70%. У 2014 Чилі зробила прорив у цьому напрямку. Нова Зеландія посідає стабільне 4-те місце, у той час, як країни-експортери із Південної Півкулі (Аргентина, Бразилія, ПАР та Уругвай) поста-чають яблука до Індії час від часу та у невеликих кількостях. 

Таблиця 1. Індія: обсяги ввезення свіжих яблук основними країнами-експортерами, 2010-2014, т.

Різниця у цінах на імпортні яблука у Індії є достатньо великою (див. Таблицю 2). Загалом ціна на китайське яблуко є значно нижчою за середню ціну на ринку у Індії, у той час як ціна на американське яблуко - вища за середню, а яблука з Нової Зеландії отримали преміум-ціну.

Таблиця 2. Середні ціни на яблука, імпортовані з різних країн, 2010-2014, дол./т.

Що цікаво, протягом 2010-2012 рр. ціни усіх країн-експортерів були в межах середньої ціни на свіже яблуко. А у 2013-2014 значно збільшилась різниця у цінах, що спричинило постачання до Індії дешевого яблука із Афганістану та Ірану.

 Висновки

  • Продовження Російського ембарго на товари з ЄС до липня 2016 року для європейських експортерів означає необхідність пошуку інших ринків збуту, серед яких чи не найголовніше місце посідає Індія. Але слід врахувати цінову політику, сортовий склад та конкуренцію серед постачальників свіжого яблука до Індії та обрати правильний сегмент цього ринку.
  • За останні 10 років обсяг імпорту яблук до Індії значно зріс. Однак навіть об’єми 2014 року становлять менше, ніж 0,2 кг яблук на 1 особу. А враховуючи ріст доходу на душу населення та збільшення прошарку споживачів середнього класу, можливості для зростання експорту свіжих яблук до Індії є досить значними.

* За матеріалами EFM

 

 


 

Поделиться